(1) Tanrı, Yaakov’a “Kalk Bet-El’e çık ve orada otur” dedi. “Orada kardeşin Esav’dan kaçışın sırasında sana görünen Tanrı’ya bir mizbeah yap”.

(2) Yaakov, ailesine ve yanındaki herkese “Aranızdaki putperestlik eşyalarını çıkarıp atın. Kendinizi saflaştırın ve giysilerinizi değiştirin.

(3) Kalkıp Bet-El’e çıkacağız. Orada, sıkıntılı dönemimde bana cevap veren ve gittiğim yolculukta yanımda olan Tanrı’ya bir mizbeah yapacağım”.

(4) Yaakov’a, ellerindeki tüm putperestlik eşyalarını, ayrıca kulaklarındaki küpeleri verdiler. Yaakov bunları şehem yakınlarındaki fıstıkağacının altına gömdü.

(5) Yola çıktılar. Tanrı’nın saldığı dehşet çevredeki şehirleri etkisi altına aldığından, Yaakov’un oğullarının peşine düşmediler.

(6) Yaakov, Kenaan Ülkesi’ndeki Luz’a – yani Bet-El’e – geldi; o ve yanındaki tüm topluluk.

(7) Orada bir mizbeah inşa etti ve bu yere El Bet El adını verdi. Çünkü kardeşinden kaçarken, Tanrı kendisine burada açığa çıkmıştı.

(8) Rivka’nın sütannesi Devora öldü ve Bet-El eteklerindeki meşenin altına gömüldü. [Yaakov bu ağaca] Alon Bahut adını verdi.

(9) Padan Aram’dan döndüğünde, Tanrı Yaakov’a tekrar göründü ve onu mübarek kıldı.

(10) Tanrı ona “Adın ‘Yaakov’dur. Fakat adın bundan sonra [sadece] Yaakov olmayacak; Yisrael de senin bir ismin olacak” dedi. [Tanrı böylece] Ona Yisrael adını verdi.

(11) Tanrı ona “Ben Her-şeye-Kadir Tanrı’yım” dedi. “Verimli ol ve çoğal. Senden, bir ulus ve bir uluslar topluluğu gelecek ve belinden krallar çıkacak.

(12) Avraam’a ve Yitshak’a vermiş olduğum ülkeyi sana vereceğim. Ülkeyi aynı zamanda ardından gelecek olan soyuna vereceğim”.

(13) Tanrı, kendisiyle konuştuğu yerde, [Yaakov’un] üzerinden yükseldi.

(14) Yaakov [Tanrı’nın] onunla konuştuğu yerde bir anıt – taş bir anıt – dikmişti. [şimdi ise, bu anıtın] Üzerine Neseh yaptı ve ardından üzerine yağ döktü.

(15) Yaakov, Tanrı’nın orada kendisiyle konuşmuş olduğu yere Bet-El adını vermişti.

(16) Bet-El’den yola çıktılar. Efrat’a kısa bir mesafe kalmıştı ki, Rahel doğurmaya başladı. Doğum oldukça zorluydu.

(17) Doğumun en zorlu anında, ebe kendisine “Korkma” dedi. “Bu da oğlan”.

(18) [Rahel] Ölmek üzereydi; son nefesini verirken [çocuğun] ismini Ben-Oni koydu. Babası ise ona Binyamin adını verdi.

(19) Rahel öldü ve Efrat (Bet-Lehem) yolunda gömüldü.

(20) Yaakov [Rahel’in] mezarının üzerine bir anıt dikti. Bu, Rahel’in mezar anıtıdır – bugüne kadar.

(21) Yisrael yoluna devam etti ve çadırını Migdal Eder’in ötesine dikti.

(22) Yisrael bu bölgede yaşarken, Reuven gitti ve babası Yaakov’un odalığı Bila’nın yatak düzenini bozdu. Yisrael’in [bu olaydan] haberi oldu. Yaakov’un oğulları oniki taneydi.

(23) Lea’nın oğulları: Yaakov’un Behor oğlu Reuven, şimon, Levi, Yeuda, Yisahar ve Zevulun.

(24) Rahel’in oğulları: Yosef ve Binyamin.

(25) Rahel’in hizmetkarı Bila’nın oğulları: Dan ve Naftali.

(26) Lea’nın hizmetkarı Zilpa’nın oğulları: Gad ve Aşer. Bunlar, Yaakov’un oğullarıdır; kendisine Padan Aram’da doğmuşlardı.

(27) Yaakov, Hevron olarak bilinen Kiryat Arba’daki Mamre’ye – babası Yitshak’a geldi. Avraam ve Yitshak orada yaşardı.

(28) Yitshak’ın yaşamı 180 yıldı.

(29) Yitshak son nefesini verip öldü; yaşlı ve günlere doymuş bir şekilde halkına katıldı. Oğulları Esav ve Yaakov onu gömdüler.